Jakie wady wzroku korygują soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe podobnie jak okulary korygują wszystkie popularne wady wzroku, od tych najprostszych jak krótkowzroczność i dalekowzroczność po te troszkę bardziej skomplikowane – astygmatyzm czy prezbiopia. Warto po nie sięgnąć zatem ze względów wygody.

Jeśli odbyłeś już wizytę u specjalisty – optometrysty bądź okulisty, to na pewno wiesz już jaką wadę u Ciebie stwierdził. W zależności od tego jaką masz wadę – musisz mieć odpowiednio dopasowaną korekcję, byś mógł poprawnie widzieć i korzystać z życia bez ograniczeń.

Krótkowzroczność i dalekowzroczność

Te dwie wady wzroku należą do najpopularniejszych na świecie, ponieważ najwięcej osób ma stwierdzoną właśnie którąś z tych wad wzroku. Polegają one na tym, że w przypadku krótkowzroczności, obraz widziany jest wyraźnie tylko z bliskich odległości, natomiast jeśli mamy nadwzroczność – wyraźny staje się obraz, znajdujący się dalej od nas.

Do ich korekcji stosujemy soczewki sferyczne, które charakteryzują się tym, że na całej ich powierzchni stosowana jest jednakowa moc. Do korekcji krótkowzroczności używamy soczewek z mocą ujemną, natomiast do korekcji nadwzroczności – z mocą dodatnią.

Soczewki sferyczne dzielą się na trzy rodzaje jeśli chodzi o tryb noszenia: jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Posiadają dwa parametry: średnicę i moc.

Astygmatyzm

Astygmatyzm to nieco bardziej skomplikowana wada wzroku niż krótkowzroczność i dalekowzroczność, przy czym zaraz po nich jest kolejną najpopularniejszą wśród wad wzroku. Do korekcji astygmatyzmu stosowane są soczewki toryczne lub inaczej cylindryczne. Jeśli więc specjalista chorób oczu, którego odwiedziłeś poinformował Cię, że masz astygmatyzm będziesz nosił szkła kontaktowe, które posiadają aż trzy parametry: moc, cylinder i oś.

Jeśli jednak martwisz się, że z powodu bardziej skomplikowanej wady wzroku będziesz miał okrojony wybór soczewek – niepotrzebnie! Obecnie na rynku soczewek jest ich szeroki wachlarz takich popularnych producentów jak Johnson&Johnson (soczewki 1-DAY ACUVUE® MOIST for Astigmatism i ACUVUE OASYS® for Astigmatism), Alcon (soczewki AIR OPTIX® FOR ASTIGMATISM i DAILIES® AquaComfort PLUS® Toric), Cooper Vision (Biofinity Toric i Biofinity XR Toric) czy Bausch&Lomb (np. Pure Vision 2HD for Astigmatism czy Soflens Toric).

Na Twoich soczewkach zawsze będzie dopisek „For Astigmatism” lub „Toric”.

Prezbiopia

Starczowzroczność, która fachowo nosi nazwę prezbiopii występuje najczęściej po 40. roku życia i może pojawić się nawet, jeśli wcześniej nie miałeś żadnego problemu ze wzrokiem. To konsekwencje naturalnego procesu starzenia się organizmu. Objawia się tym, że obiekty i napisy znajdujące się blisko Ciebie stają się niewyraźne i aby odczytać etykietę produktu, czy artykuł w gazecie, musisz odsunąć to od siebie na długość ręki. Do korekcji tej wady wzroku służą soczewki progresywne, których powierzchnia składa się z kilku tzw. „pierścieni”, ułożonych naprzemiennie w taki sposób, by z każdej odległości zachować dobre widzenie. Soczewki mają taką przewagę nad okularami progresywnymi, że są dużo tańsze, a raz założone rano, mogą służyć cały dzień, nie martwiąc się, że gdzieś je zostawimy lub zgubimy.

Pamiętaj, że jeśli wcześniej nie nosiłeś soczewek kontaktowych, warto udać się najpierw na wizytę do okulisty lub optometrysty, który pomoże Tobie je dopasować, a także nauczy jak je użytkować.