Poprawa wytrzymałości, kondycji fizycznej, szybki przyrost masy mięśniowej – anaboliki

Przyjmowanie sterydów anabolicznych zawsze musi być rozpatrywane na dwóch płaszczyznach. Pierwszą z nich jest oczywiście płaszczyzna medyczna, wykorzystuje ona bowiem ten specyfik do celów leczniczych i rehabilitacyjnych. Jest to niestety jedyna pozytywna cecha stosowania sterydów anabolicznych. Druga płaszczyzna – negatywna jest związana ze sportem. Polega na wykorzystywaniu sterydów tylko i wyłącznie do poprawy wyników sportowych czy wzrostu mięśni. Jakie są zatem skutki uboczne przyjmowania sterydów?

Anaboliki – wspomagacze, doping dla sportowców

Anaboliki, steroidy, sterydy anaboliczne są grupą związków chemicznych, pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Mają bardzo silne działanie anaboliczne, dzięki czemu przyczyniają się do przyspieszenia rozpadu komórkowego w tkankach człowieka. Mają wpływ na cały organizm oraz narządy wewnętrzne. Stosowane są w formie odżywek, kompleksów witaminowych, zestawów witaminowych przez sportowców. Stosowane są przez kulturystów, bywalców siłowni, którzy intensywnie trenują, sportowców wyczynowych. Ich podstawowymi zadami są:

  • przyspieszenie masy mięśniowe, czasem również kostnej, w krótkim odstępie czasowym,
  • wspomaganie wytrzymałości, odporności na ból i urazy,
  • dodawanie siły, energii,
  • rzeźbienie, modelowanie sylwetki,
  • poprawa kondycji fizycznej.

Anaboliki – ogólnie dostępne, powszechne, systematycznie stosowane przez sportowców

Sterydy anaboliczne są ogólnie dostępne, legalne, powszechne, bardzo chętnie stosowane przez sportowców. Są dodatkowym dopingiem, wspomagaczem, który pozwala na szybsze uzyskanie oczekiwanych efektów, w krótkim odstępie czasowym, przy niedużym wysiłku. ‘

Zaburzenia psychiczne

Zostało już udowodnione naukowo, że sterydy anaboliczne wpływają na zwiększenie agresji człowieka, może ona nawet doprowadzić do całkowitej utraty kontaktu z otoczeniem. Osoba stosująca sterydy nie tylko traci kontrolę nad swoimi zachowaniami, ale również traci przyjaciół, staje się pewnego rodzaju jednostką aspołeczną. Z zaburzeniami psychiki związane są także stany depresyjne i bezsenność.

Inne skutki uboczne przyjmowania sterydów anabolicznych

Do pozostałych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem sterydów anabolicznych należy zaliczyć bóle głowy, trądzik, rozstępy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *